Vírivka alebo aj jacuzzi je kúpacia vaňa so vstrekovacím systémom s cirkuláciou vzduchu a tlakovej vody. Umožňuje masážne a relaxačné kúpele.

Základom je vaňa alebo bazénik napustený vodou o objeme 0,5 až 2 m³, ktorá je celoročne dohrievaná na požadovanú teplotu. Pomáha tomu kvalitná izolácia a termokryt nad hladinou. Konštrukčne je riešená pre ľahnutia, sadnutie, podľa jednotlivého typu a veľkosti. Na dne a po bokoch vírivky sú masážne trysky, ktoré sa delia na dve základné skupiny. Sú to trysky vodné a vzduchové. Vodné trysky zaisťujú hydromasáž, delí sa svojou veľkosťou a prietokom vody, na bodové, rotačné a rotačné doplnené osvetlením. Vzduchové trysky zaisťujú tzv. Perličkový kúpeľ. Masáž zaisťujú výkonná vzduchová a vodné čerpadlá. Kartušová alebo piesková filtrácia sa stará o čistotu vody. Čistota vody je ďalej zaistená ozónovú dezinfekciou. Väčšina dnes predávaných víriviek má vo svojej základnej výbave podvodné osvetlenie, často nazývané ako colorterapia, a rádio s pripojením na mp3 alebo CD prehrávač. Celé toto zariadenie je riadené z hlavného ovládacieho panelu, kde možno nastaviť teplotu vody, filtračné cyklus, zapnúť a vypnúť hydromasáž s perličkovým kúpeľom, podvodné osvetlenie a v neposlednom rade ovládanie rádia a hudby. Celkový príkon týchto zariadení sa pohybuje od 4,5 kW do 10 kW, podľa jednotlivých funkcií a veľkosti.

Základné fázy realizácie vírivky:

  • Plánovanie
  • Návrh
  • Osadenie a stavba (závislá od typu vírivky)
  • Montáž technológií
  • Spustenie vírivky

 

Rozdelenie víriviek

Jedným z hlavných kritérií je veľkosť. Vírivka je spravidla menšieho tvaru a nie je určená na plávanie. Preto je jedným z hlavných kritérií počet osôb, ktoré sa do vírivej vane vojdú. Podľa počtu osôb je prispôsobená veľkosť vírivky, ale aj počet miest pre posedenie. V závislosti na vašich predstavách a veľkosti rodiny si môžete vybrať vírivú vaňu pre jednu až štyri osoby, existujú aj väčšie typy, tie sa však v domácnostiach bežne nepoužívajú. Štandardná rozmer vírivky je 2×2 metre.

Okrem veľkosti sa vírivé vane líšia aj svojim tvarom. Obľúbené sú predovšetkým okrúhle a štvorcové, zaujímavým riešením sú však rovnako vírivky oválne a rohové. Vírivku vyberajte vždy s ohľadom na miesto, v ktorom bude umiestnená. Iné typy víriviek sa hodí pre interiérové použitie, iné sú zase vhodné pre použitie vonku.

Všeobecne môžeme vírivky rozdeliť do dvoch typov – na vnútorné a vonkajšie. Pri umiestnení vírivky na záhradu odpadá problém s nedostatkom priestoru a hľadanie kompaktných riešení. Vírivka v exteriéri býva spravidla masívnejšie a rozmernejšie s prístupom zo všetkých strán. Vonkajšie vírivky sú však drahšie, pretože musia byť vyrobené z takých materiálov, aby odolávali vplyvom prírody. Tiež údržba a starostlivosť o vonkajšiu vírivku je náročnejšia, je potrebné venovať väčšiu pozornosť jej čisteniu, technológia ohrevu vody je komplikovanejšia, rovnako ako nutnosť zazimovania v chladných mesiacoch. Vnútorné vírivky si môžete dopriať kedykoľvek počas roka bez akýchkoľvek komplikácií.