Dôležitým rozhodnutí pred výberom bazéna je správna voľba materiálu. K základným riešeniam patria bazénové konštrukcie vyrobené z plastu, laminátu, kompozitu, nehrdzavejúcej ocele a železobetónu.

Pri kúpe bazéna je v prvom kroku nevyhnutné okrem výberu samotného materiálu aj konštrukcia a technológia.

Základné fázy realizácie bazéna:

  • Plánovanie
  • Návrh
  • Výkop
  • Stavba (závislá od typu)
  • Montáž technológií
  • Spustenie bazéna

Bazénová technológia

Úprava vody

So sladkou vodou

Najbežnejším a klasickým riešením pre dezinfekciu vody v bazéne je chlórovanie vody. Chlórová chémia vyniká predovšetkým vysokou účinnosťou aj voči už vzniknutým baktériám a riasam. Výhodou je tiež jednoduchá manipulácia, široký výber, a tým aj relatívna cenová dostupnosť.

Pozor si treba dať na správne dávkovanie chlóru. Pri prekročení dávky sa zvyšuje hodnota pH vody, chlór môže dráždiť pokožku a sliznice, a to aj u ľudí, ktorí normálne alergickými reakciami netrpia. To možno čiastočne vyriešiť s pomocou automatického dávkovača chlóru. Ak ste však na chlór citliví, rozhodne sa vyplatí zvážiť prechod na bazénovú soľ alebo iné riešenie.

výhody

  • jednoduchá aplikácia
  • silný účinok proti vírusom, baktériám a riasam
  • bráni zakaleniu vody
  • osvedčená metóda ošetrenia bazénovej vody
  • široká ponuka

nevýhody

  • charakteristický chlórový pach
  • môže dráždiť oči, pokožku a sliznicu
  • vyvoláva alergické reakcie
  • zložitejšie koordinácia optimálneho dávkovania
  • z dlhodobého hľadiska a v porovnaní s bazénovou soľou nákladnejšie


So slanou vodou

Bazén, ktorý využíva slanú úpravu vody, obsahuje aj chlór. Jedná sa však o chlór vznikajúci prirodzenou cestou a to rozpustením soli a jej rozkladom na ozón, kyslík a plynný chlór. Ten je výrazne šetrnejší voči pokožke aj životnému prostrediu, nevyvoláva alergické reakcie, nesprevádza ho nepríjemný zápach, a pritom udržuje vodu perfektne čistú. Bazénová soľ v skutočnosti obsahuje približne 10 krát menej soli než morská voda.

Prvotná investícia je vyššia do automatickej soľničky, ktorá stráži a redukuje množstvo soli ako aj samotná soľ, ale z dlhodobejšieho hľadiska je cenovo výhodnejšia slaná úprava vody.
Pôsobenie soli na kovové komponenty ako schodíky, zábradlia je v podstate jediným zádrheľom, ktorý možno vyriešiť výmenou za výrobky z plastu alebo špeciálnym ošetrením.

výhody

  • nevyvoláva alergické reakcie
  • bez zápachu
  • šetrnejšie voči životnému prostrediu
  • nezanecháva biele stopy na koži a plavkách
  • antiseptické účinky
  • nižšie prevádzkové náklady

nevýhody

  • korózie nerezových komponentov
  • vyššia počiatočná investícia


Ohrev vody

Ohrev bazéna je vhodný pre vonkajšie, ale aj pre vnútorné bazény. V praxi sa používajú väčšinou 4 druhy ohrevu a to solárny ohrev, tepelné čerpadlá, elektrické alebo výmenníkové ohrevy. Vyber správnej varianty a typu ohrevu bazéna je závislá na veľkosti bazéna, jeho filtračnej technológii a spôsobu zakrytia. Ohrievanie bazéna bez zakrytia vodnej hladiny je veľmi neefektívne, preto je vhodné zvoliť niektorý z typov zakrytia či celkového prekrytia celého bazéna.

solárny ohrev

tepelné čerpadlo

elektrický ohrev

výmenníkový ohrev

Údržba

Pravidelné čistenie bazéna je veľmi dôležité pre správny chod bazéna, či už chemické alebo mechanické.

Dôležitá je bazénová chémia, alebo jej alternatívy na báze soli, kyslíka či iónov. Tie ocenia všetci, ktorí pri kontakte s chlórom trpia štípaním očí alebo začervenanú pokožkou. Kyslíkové tablety alebo soľničky predstavujú najobľúbenejšie prostriedky bez chlóru. UV lampy likvidujú baktérie, vírusy a udržujú vodu čistú s pomocou ultrafialového žiarenia. Technológia je ešte šetrnejší voči ľudskému organizmu aj životnému prostrediu. Ionizácie vody je ďalšia účinná alternatíva chlóru, kde čistenie vody zabezpečujú ióny striebra, zinku a medi. Moderné zariadenie ušetrí až 95% nákladov na chémiu. Dávkovače tabliet, testery pre meranie pH vody, prípravky na čistenie povrchu bazénov, zazimovací roztok tieto a ďalšie produkty pre údržbu a čistenie bazénov sú dôležitou súčasťou údržby.

Základným predpokladom pre dosiahnutie kryštálovo čistej vody v bazéne je správne navrhnuté a dobre fungujúce filtračné zariadenie. Filtračný okruh môže správne fungovať iba v súčinnosti s chemickou úpravou vody a naopak. Filtračné zariadenia pozostáva z filtračnej nádoby s obsahom kremičitého piesku. V poslednej dobe sa stále viac používajú kvalitnejšie filtračné náplne s drveným sklom. Filtračná nádoba je cez 6 cestný ventil prepojená s cirkulačným čerpadlom a tryskami umiestnenými v bazénovej vani. V celkovej schéme zariadenia môže byť zakomponovaný tiež ohrev vody (elektrický, tepelné čerpadlo, slnečné kolektory) a dávkovanie chemických prípravkov.

Protiprúdy

V protiprúdnom zariadení je inštalované čerpadlo s vysokým prietokom vody, tryska s nastaviteľným smerom prúdenia vody a reguláciou prisávania vzduchu. Pre dodatočné vybavenie bazéna je vhodné použiť závesný protiprúd, kde nie je potrebný zásah do inštalácie bazéna.

Vodné chrliče a masážne trysky

Veľké chrliče vody poskytujú príjemnú masáž chrbta, chodidlové masážne trysky sú vhodné pre reflexnú masáž chodidiel, perličkové vzduchové trysky s jemným podsvietením vytvárajú pohodovú atmosféru, znásobujú relaxačný účinok.

Rozdelenie bazénov

Dôležitým rozhodnutí pred výberom bazéna je správna voľba materiálu. K základným riešeniam patria bazénové konštrukcie vyrobené z plastu, laminátu, kompozitu, nehrdzavejúcej ocele a železobetónu.

Pri kúpe bazéna je v prvom kroku nevyhnutné okrem výberu samotného materiálu aj konštrukcia a technológia.

Základné fázy realizácie bazéna:

  • Plánovanie
  • Návrh
  • Výkop
  • Stavba (závislá od typu)
  • Montáž technológií
  • Spustenie bazéna

 

Rozdelenie bazénov

Pred voľbou materiálu je dôležité si vybrať spôsob, mechanizmu čistenia bazénovej vody a to buď skimmerom alebo prelivom.

Skimmerový systém
Skimmerové bazény patrí medzi najobľúbenejšie typy, dôvodom je efektívne čistenie, dlhá životnosť, tvárnosť aj cenová dostupnosť. Ďalej široký výber tvarov a farieb aj jednoduché prepojenie s okolitou dlažbou či podlahou. Skimmerový bazény sú ideálna voľba do malých i veľkých bazénov.

Prelivový systém
Prelivové bazény so špeciálnou technológiou sú určené pre ešte efektívnejšie čistenie a cirkuláciu vody ako aj väčšiu bezpečnosť. Bazény sú vybavené prelivovými žlabmi, ktoré filtrujú vodu a slúžia ako vyrovnávacia nádrž. Voda tak siaha po samotný okraj bazéna, čo vytvára pôsobivý estetický efekt. Estetický dizajn s hladkým predelom medzi hladinou a okrajom bazéna, spôsobuje plávanie bez vĺn.

Fóliové bazény

Samotná konštrukcia bazénov pozostáva zo železobetónu, pričom povrchovú a konečnú úpravu tvorí špeciálna ťažká bazénová fólia, ktorá plní zároveň funkciu úplnej vodotesnosti. Je veľmi odolná voči poveternostným vplyvom, stabilizovaná proti UV žiareniu, povrch umožňuje bezproblémové čistenie, je farebne stála a už pri samotnej výrobe je ošetrená proti napadnutiu plesňami a baktériami.

Kompozitné bazény

Bazény sú z kompozitného skleneným vláknom vystuženého materiálu so zapracovanou keramikou. Vyznačujú sa vynikajúcimi dynamickými vlastnosťami, dlhou životnosťou a dokonalou nepriepustnosťou.

Keramické bazény

Sú to vlastne murované bazény, ktorých steny sú obložené sklo-keramickým obkladom.

Plastové bazény

Sú vyrábané z PP plastu a vystužené rebrami z vonkajšej strany.

Montované bazény

Teleso bazéna je zhotovené z oceľového plášťa hrubého 0,6 – 0,8 mm. Oceľ je žiarovo pozinkovaná a zabezpečná antikoróznym nástrekom, takže životnosť takého plášťa je prakticky neobmedzená. Ako vnútorná povrchová úprava je použitá fólia, ktorá je zvarená ultrazvukom.

Nerezové bazény

Nerezové bazény vyžadujú vyžadujú železobetónový základ. Sú odolné voči teplu aj mrazu, môžu prezimovať aj napustené vodou, veľmi dlhá životnosť a odolnosť. Povrch bazéna sa ľahko čistí, veľmi ľahká údržba oproti ostatným typom bazénov má neporézny povrch a tým aj nižšie prevádzkové náklady. Farebná stálosť, prirodzená farba vody a vo vode sa nedržia baktérie, huby a riasy. Výber tvaru a rozmeru bazénu podľa vlastných predstáv, bazén na celý život. Vhodné do interiéru tak aj do exteriéru.

Bio bazény

Bio bazény  alebo aj nazývané prírodné bazény definujeme ako čisto biologicky upravovanú vodu určenú na kúpanie, ktorá má 24 hodín fungujúci biofilmový filter a opticky sa blíži bežnému bazénu. V prírodnom bazéne sa využívajú šetrné, čisté a prírodné procesy, ktoré spočívajú v metódach opätovného spracovania vody určenej na kúpanie. V bio bazénoch sa zásadne nepoužívajú dezinfekčné chemické látky. S biofilmovou filtráciou sa dosahuje prirodzene jemnej a čistej vody, ktorá nezaťažuje kožu a neobťažuje žiadnym zápachom. Flóra a fauna hrajú len podriadenú, skôr stabilizačnú úlohu.

Základné tvary bazénov

Typy schodov

K technickému vybaveniu každého bazéna patrí vstupné zariadenie, ako sú schody, schodíky a rebríky. Rebríky sa osádzajú prevažne na vstup do menších bazénov alebo tam, kde je hlbšia voda pre plavcov. Vyrábajú sa z antikoru, ale na trhu sú v ponuke aj lacnejšie varianty z pozinkovanej ocele či hliníkových rúrok.

Dodávajú sa rôzne druhy a veľkosti podľa potrieb a priestoru okolo bazéna. Výhody rebríka oproti schodisku sú tak finančné ako i z hľadiska priestoru (zaberajú menej miesta). No schody sú zas pohodlnejšie, zvlášť pre staršie osoby.