Dôležitým rozhodnutí pred výberom bazéna je správna voľba materiálu. K základným riešeniam patria bazénové konštrukcie vyrobené z plastu, laminátu, kompozitu, nehrdzavejúcej ocele a železobetónu.

Pri kúpe bazéna je v prvom kroku nevyhnutné okrem výberu samotného materiálu aj konštrukcia a technológia.

Základné fázy realizácie bazéna:

  • Plánovanie
  • Návrh
  • Výkop
  • Stavba (závislá od typu)
  • Montáž technológií
  • Spustenie bazéna

 

Rozdelenie bazénov

Pred voľbou materiálu je dôležité si vybrať spôsob, mechanizmu čistenia bazénovej vody a to buď skimmerom alebo prelivom.

Skimmerový systém
Skimmerové bazény patrí medzi najobľúbenejšie typy, dôvodom je efektívne čistenie, dlhá životnosť, tvárnosť aj cenová dostupnosť. Ďalej široký výber tvarov a farieb aj jednoduché prepojenie s okolitou dlažbou či podlahou. Skimmerový bazény sú ideálna voľba do malých i veľkých bazénov.

Prelivový systém
Prelivové bazény so špeciálnou technológiou sú určené pre ešte efektívnejšie čistenie a cirkuláciu vody ako aj väčšiu bezpečnosť. Bazény sú vybavené prelivovými žlabmi, ktoré filtrujú vodu a slúžia ako vyrovnávacia nádrž. Voda tak siaha po samotný okraj bazéna, čo vytvára pôsobivý estetický efekt. Estetický dizajn s hladkým predelom medzi hladinou a okrajom bazéna, spôsobuje plávanie bez vĺn.

Fóliové bazény

Samotná konštrukcia bazénov pozostáva zo železobetónu, pričom povrchovú a konečnú úpravu tvorí špeciálna ťažká bazénová fólia, ktorá plní zároveň funkciu úplnej vodotesnosti. Je veľmi odolná voči poveternostným vplyvom, stabilizovaná proti UV žiareniu, povrch umožňuje bezproblémové čistenie, je farebne stála a už pri samotnej výrobe je ošetrená proti napadnutiu plesňami a baktériami.

Kompozitné bazény

Bazény sú z kompozitného skleneným vláknom vystuženého materiálu so zapracovanou keramikou. Vyznačujú sa vynikajúcimi dynamickými vlastnosťami, dlhou životnosťou a dokonalou nepriepustnosťou.

Keramické bazény

Sú to vlastne murované bazény, ktorých steny sú obložené sklo-keramickým obkladom.

Plastové bazény

Sú vyrábané z PP plastu a vystužené rebrami z vonkajšej strany.

Montované bazény

Teleso bazéna je zhotovené z oceľového plášťa hrubého 0,6 – 0,8 mm. Oceľ je žiarovo pozinkovaná a zabezpečná antikoróznym nástrekom, takže životnosť takého plášťa je prakticky neobmedzená. Ako vnútorná povrchová úprava je použitá fólia, ktorá je zvarená ultrazvukom.

Nerezové bazény

Nerezové bazény vyžadujú vyžadujú železobetónový základ. Sú odolné voči teplu aj mrazu, môžu prezimovať aj napustené vodou, veľmi dlhá životnosť a odolnosť. Povrch bazéna sa ľahko čistí, veľmi ľahká údržba oproti ostatným typom bazénov má neporézny povrch a tým aj nižšie prevádzkové náklady. Farebná stálosť, prirodzená farba vody a vo vode sa nedržia baktérie, huby a riasy. Výber tvaru a rozmeru bazénu podľa vlastných predstáv, bazén na celý život. Vhodné do interiéru tak aj do exteriéru.

Bio bazény

Bio bazény  alebo aj nazývané prírodné bazény definujeme ako čisto biologicky upravovanú vodu určenú na kúpanie, ktorá má 24 hodín fungujúci biofilmový filter a opticky sa blíži bežnému bazénu. V prírodnom bazéne sa využívajú šetrné, čisté a prírodné procesy, ktoré spočívajú v metódach opätovného spracovania vody určenej na kúpanie. V bio bazénoch sa zásadne nepoužívajú dezinfekčné chemické látky. S biofilmovou filtráciou sa dosahuje prirodzene jemnej a čistej vody, ktorá nezaťažuje kožu a neobťažuje žiadnym zápachom. Flóra a fauna hrajú len podriadenú, skôr stabilizačnú úlohu.

Základné tvary bazénov

Typy schodov

K technickému vybaveniu každého bazéna patrí vstupné zariadenie, ako sú schody, schodíky a rebríky. Rebríky sa osádzajú prevažne na vstup do menších bazénov alebo tam, kde je hlbšia voda pre plavcov. Vyrábajú sa z antikoru, ale na trhu sú v ponuke aj lacnejšie varianty z pozinkovanej ocele či hliníkových rúrok.

Dodávajú sa rôzne druhy a veľkosti podľa potrieb a priestoru okolo bazéna. Výhody rebríka oproti schodisku sú tak finančné ako i z hľadiska priestoru (zaberajú menej miesta). No schody sú zas pohodlnejšie, zvlášť pre staršie osoby.